Proste sposoby zapobiegania urazom związanym z powtarzalnym wysiłkiem fizycznym

Praca w środowisku biurowym nie jest pozbawiona zagrożeń. Długotrwałe siedzenie przy biurku może powodować nieprawidłową postawę ciała, przewlekły ból, a także prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak przyrost masy ciała i osłabienie mięśni. Ponadto pisanie na klawiaturze może powodować uraz związany z powtarzającym się napięciem, w skrócie RSI.

Oczywiście wszystkich tych zagrożeń można uniknąć, pod warunkiem że zwraca się uwagę na sposób siedzenia, sprawdza się, czy stanowisko pracy jest dostosowane do wzrostu pracownika oraz używa się ergonomicznych krzeseł, które zapewniają wsparcie dla pleców i szyi. RSI można uniknąć, wiedząc, co je powoduje, znając objawy i wiedząc, co robić, aby do nich nie dopuścić.

Czym więc dokładnie jest RSI?

Zasadniczo RSI to potencjalnie poważna choroba, która w najgorszych przypadkach może prowadzić do inwalidztwa. Jest ona spowodowana powtarzającymi się ruchami dłoni i nadgarstków, takimi jak pisanie na klawiaturze czy używanie myszy. Do objawów RSI należą bóle, które przesuwają się w górę ramienia, w nadgarstkach, dłoniach, z przodu ramienia, a w niektórych przypadkach nawet w plecach. Ból ten może przypominać "ból zęba", być dokuczliwy lub silny i całkowicie uniemożliwiać korzystanie z ręki/ramienia.

Jak widać, wszystko to może być dość problematyczne dla pracownika biurowego, dla którego komputer stanowi integralną część pracy. Na szczęście jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby uniknąć RSI lub przynajmniej zminimalizować jego skutki.

Sprawdź swoją pozycję przy pisaniu na klawiaturze

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia RSI jest sprawdzenie pozycji, w jakiej piszesz na klawiaturze. Najlepszą pozycją do pisania jest pozycja neutralna. Jest to pozycja, która powinna sprawiać wrażenie całkowicie naturalnej i nie wymaga zginania żadnej części dłoni ani palców. Palce, kciuk, nadgarstek i dłoń powinny znajdować się w jednej linii, dzięki czemu podczas pisania na klawiaturze nie powinniśmy odczuwać bólu ani dyskomfortu, w tym rozciągania.

Jednym z najczęstszych problemów podczas pisania na klawiaturze jest tzw. zgięcie grzbietowe. Jest to sytuacja, w której podczas pisania na klawiaturze zginamy nadgarstek do góry, co może powodować duże obciążenie więzadeł w obrębie dłoni i nadgarstka. Biurka narożne są doskonałym wyborem mebli biurowych, ponieważ w znacznym stopniu wymuszają prawidłową pozycję podczas pisania.

Sprawdź położenie klawiatury

Wiele klawiatur można podnieść za pomocą małej klapki z tyłu klawiatury. Problem polega jednak na tym, że zmusza to nadgarstki do przyjęcia nienaturalnej pozycji, co z czasem zwiększa ryzyko wystąpienia RSI. Najlepszą pozycją dla klawiatury jest ułożenie jej płasko na biurku przed sobą lub poniżej łokci. Wiąże się to (dosłownie) z neutralną pozycją pisania, o której właśnie mówiliśmy. W tej pozycji nie da się pisać, jeśli klawiatura jest uniesiona do góry.

Dobrym wyborem jest klawiatura ergonomiczna, ponieważ robi ona wszystko, co możliwe, aby pomóc w osiągnięciu tej neutralnej pozycji. Należy również uważać, aby nie próbować opierać nadgarstków na stole, ponieważ spowoduje to wygięcie ich w inną niż neutralna pozycję. Jeśli naprawdę odczuwasz potrzebę oparcia nadgarstków o coś, pomocna może okazać się żelowa podpórka pod nadgarstki, choć nie jest zalecane długotrwałe opieranie ich podczas pisania.

Sprawdź, jak używasz myszy

RSI występuje nie tylko z powodu używania klawiatury, ale także w przypadku myszy. Jest to związane z ponownym zginaniem nadgarstka ku górze, czyli tym kłopotliwym zgięciem grzbietowym, o którym mówiliśmy przed chwilą. Neutralną pozycję należy przyjąć zarówno przy korzystaniu z myszy, jak i z klawiatury, a dobrym rozwiązaniem w tym przypadku może być żelowa mata pod mysz.

Jeśli masz trudności ze znalezieniem przydatnych mebli biurowych w Londynie, w Calibre oferujemy szereg ergonomicznie zaprojektowanych mebli, które pomogą rozwiązać wszelkie potencjalne problemy związane z RSI.

Pamiętaj o regularnych przerwach

Być może trudno Ci się oderwać, gdy jesteś w środku zadania, ale dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia ważne jest, abyś regularnie robił sobie przerwy w ciągu dnia i odchodził od biurka, gdy to robisz. W wielu miejscach pracy jest obecnie miejsce na przerwę, które pozwala pracownikom oderwać się od pracy, a następnie wrócić do niej wypoczętym. Posiadanie miejsca, do którego można się udać na przerwę, zwiększa prawdopodobieństwo, że pracownicy będą ją wykorzystywać, a nie próbować pracować w jej trakcie. Przerwy w pracy przynoszą wiele korzyści zdrowotnych i motywacyjnych, dlatego należy uczynić z nich obowiązkowy punkt programu. Zapewnia to również odpoczynek dla rąk od pisania na klawiaturze i klikania myszką, co może być wystarczające, aby uniknąć wystąpienia RSI.

Pomyśl o swoim krześle

Ważne jest, aby w planie unikania RSI uwzględnić swoje krzesło. Oczywiście biurko jest równie ważne, ale jeśli znajdziesz ergonomicznie zaprojektowane krzesło, przekonasz się, że Twoje ciało jest odpowiednio podparte, co drastycznie zmniejszy ryzyko wystąpienia RSI.

Krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości, nachylenia, wysokości podłokietników i oparcia. Jeżeli stwierdzisz, że podłokietniki Ci przeszkadzają lub uniemożliwiają pisanie na krześle w pozycji neutralnej, możesz je usunąć i nie będzie to miało szkodliwego wpływu na podparcie krzesła. Zasadniczo, możliwość prawidłowego siedzenia oznacza, że prawdopodobieństwo pochylania się jest znacznie mniejsze, a to już samo w sobie eliminuje ogromny czynnik ryzyka.

Sprawdzenie nowoczesnych i ergonomicznych mebli biurowych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, którzy przez długi czas siedzą przy biurku. Komputery są tak powszechne w dzisiejszych czasach, że nie dziwi fakt, iż RSI jest coraz częstszym zjawiskiem.