Zalety i wady oświetlenia biurowego

Przy projektowaniu nowoczesnego biura należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, w tym oświetlenie. Biuro, w którym oświetlenie nie spełnia standardów, będzie miało wpływ na morale pracujących w nim osób, będzie powodowało bóle głowy i zmęczenie oczu, a ogólnie rzecz biorąc, sprawi, że przestrzeń nie będzie wyglądała najlepiej.

Jeśli nie jesteś przekonany co do wpływu oświetlenia na nastrój, zapoznaj się z tą użyteczną infografiką przygotowaną przez firmę Quill, która naprawdę dobrze to potwierdza!

Źródło: www.quill.com/blog/office-tips/see-your-office-in-a-new-light-how-light-affects-productivity-and-mood.html?cm_mmc=NEW_Infographic

Jak widać, oświetlenie jest ważne!

Jak więc stworzyć odpowiedni rodzaj oświetlenia w biurze? Czy chodzi o optymalizację wykorzystania światła naturalnego, czy o sprytne połączenie światła sztucznego i naturalnego? To naprawdę zależy od przestrzeni biurowej i rodzaju współczesnych mebli biurowych, które posiadasz. Na przykład, jeśli masz biurka ze szklanym blatem, odbicie światła będzie dość łatwe i może stanowić problem, jeśli nie umieścisz biurek w odpowiednich miejscach. Z drugiej strony, jeśli masz drewniane meble, być może w ciemniejszym odcieniu, będziesz musiał zoptymalizować światło, aby przestrzeń nie wydawała się zbyt ciemna.

Oświetlenie współgra z ogólnym wystrojem i kolorystyką, ale ważne jest, aby nie powodować oślepiania lub zbyt jasnego światła dla pracowników. W takim przypadku wielu z nich będzie regularnie odczuwać bóle głowy, a to z pewnością nie wpłynie pozytywnie na morale i wydajność pracy!

Jakie są zatem najważniejsze zalecenia i zalecenia?

Zasadniczo, jeśli masz duże okno, upewnij się, że wykorzystujesz naturalne światło, które może przedostać się do Twojego biura. Maksymalizacja ilości naturalnego światła obniża rachunki za energię, poprawia nastrój i jest najlepszym rodzajem światła, jakie można uzyskać. Jeśli potrzebujesz dodatkowego bodźca, np. w miesiącach zimowych, kiedy światło słoneczne jest ograniczone do minimum, możesz zastosować oświetlenie LED, które generalnie zużywa mniej energii. Jeśli połączysz ten rodzaj oświetlenia z wysokiej klasy meblami biurowymi, stworzysz stylowe środowisko biurowe, z którego Twoi pracownicy będą dumni.

Wiele firm zwraca uwagę na wydajność energetyczną i zrównoważony rozwój, a jednym z takich trików oświetleniowych jest zainstalowanie systemu sterowania oświetleniem. Dzięki temu światła będą przyciemniane, gdy nie będą potrzebne, i nieco jaśniejsze, gdy światło naturalne będzie minimalne.

Ważnym "nie" w kwestii oświetlenia biur jest ustawianie biurek naprzeciwko dużych okien, tak aby osoba siedząca przy biurku była odwrócona plecami do światła. W takim przypadku światło będzie świecić prosto na ekran komputera i powodować poważne odblaski. Jest to duży problem dla koncentracji, ale także poważny problem dla zdrowia i bezpieczeństwa - w tym przypadku z pewnością pojawią się bóle głowy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka naprzeciwko okna, dzięki czemu pracownicy nie będą musieli zmagać się z oślepiającym światłem. Można jednak zakupić osłony na monitory, aby uniknąć odblasków, a także filtry.

Podczas tworzenia nowego środowiska biurowego, być może w trakcie remontu, upewnij się, że każdy zestaw świateł został rozmieszczony w strategicznych miejscach, np. więcej świateł w miejscach, które tego wymagają, takich jak obszary współpracy, a mniej świateł tam, gdzie nie są one tak bardzo potrzebne. Zapewni to odpowiednie natężenie oświetlenia w całej przestrzeni.

Dobre i złe sposoby oświetlania przestrzeni biurowej zależą tak naprawdę od konkretnej, spersonalizowanej przestrzeni. Pomieszczenie z mniejszą liczbą okien, a więc z mniejszą ilością światła naturalnego, zawsze będzie większym wyzwaniem niż to, w którym znajdują się duże okna. Pokój z nowoczesnymi, czarnymi meblami biurowymi będzie wymagał jaśniejszego wystroju, aby uniknąć wrażenia, że pomieszczenie jest zbyt ciemne lub przytłaczające.

Nigdy nie lekceważ potęgi oświetlenia!