Niszczarki- jaką wybrać i ich podział.

Zanim zdecydujemy się na zakup niszczarki trzeba odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania: co będziemy niszczyć i ile dokumentów będziemy niszczyć? Odpowiedzi z pozoru wydają się proste, jednak zastanówmy się nad nimi. Niszczyć będziemy oczywiści papier, lecz pomyślmy czy będzie on zszyty zszywkami lub spięty spinaczami oraz jaki rozmiar będzie on miał. Ważne jest także czy będziemy chcieć zniszczyć także CD lub DVD, które są już niepotrzebne, a których nie można wyrzucić tak po prostu do kosza. Na rynku są dostępne niszczarki bardzo proste i z tego względu najtańsze, w których można zniszczyć tylko papier, ale są także modele które radzą sobie z niszczeniem płyt CD, kart kredytowych czy z zszywkami i spinaczami. Warto popatrzeć także na szczelinę podawczą, ponieważ standardowo jest to 210 mm dla tradycyjnych formatów, ale można kupić urządzenia z dużo szerszym otworem podawczym.

W dokumentach technicznych niszczarek jest podawana informacja o optymalnej liczbie, dziennej i miesięcznej, arkuszy możliwych do likwidacji za pomocą danego modelu. Do tych informacji starajmy się podejść z rozsądkiem i mądrze rozplanować ilości dokumentów przeznaczonych do niszczenia. Ustalmy jaka jest liczba niszczonych dokumentów w naszym biurze w ciągu jednego dnia i w ciągu miesiąca, dodajmy do tego zapas liczby kopii na przyszłość, i w ten sposób zdecydujmy jaki model będzie nam najlepiej służyć. Liczy się także wydajność niszczarki. Są modele które jednorazowo mogą przyjąć tylko kilka arkuszy papieru, a są takie które mogą niszczyć jednorazowo kilkanaście kartek. Producenci bardzo często określają ilość jednorazowego przyjęcia papieru przez niszczarkę, biorąc pod uwagę gramaturę papieru, czyli zazwyczaj jest to 70g/m2.

Standardowy papier do ksero ma jednak gramaturę nieco wyższą czyli 80g/m2, co musimy brać pod uwagę przy wyborze niszczarki. Najczęściej podaje się następujący podział niszczarek: niszczarki osobiste, niszczarki biurowe, niszczarki biurowe do wydruków komputerowych oraz modele wysoko wydajne. Najsłabsze są niszczarki osobiste, dzienna praca jest ograniczona do 300 arkuszy, ale są także najtańsze. Biurowe nadają się dla grupy kilku osób i ich wydajność jest dużo większa. Urządzenia do niszczenia wydruków komputerowych także są dostosowane do kilkuosobowej grupy, a te wysoko wydajne mogą poradzić sobie z ponad 2000 kartek dziennie.