Wady i zalety drukarki laserowej.

Do niedawna w polskich domach i biurach królowały drukarki atramentowe, jednak od kilku lat widać duże zmiany w tym temacie. Drukarki laserowe zdobywają coraz większe grono zwolenników i bardzo dużo osób przy zakupie nowej drukarki decyduje się właśnie na laserową. Co miało wpływ na taki wzrost popularności? Drukarki tego typu są znacznie szybsze, bardziej nowoczesne, zaskakują modnym designem oraz stały się symbolem innowacyjności. Nie do końca jednak zostało udowodnione, że rzeczywiście są lepsze od drukarek atramentowych. Porównując koszty wydruku jednej strony w drukarce monochromatycznej i atramentowej, to wygląda to mniej więcej tak, że wydruk monochromatyczny kosztuje 8 gr przy gęstości druku 6%, natomiast wydruk atramentowy przy tej samej gęstości to aż 80 gr.

Jeśli drukujemy dużo tekstów to wybór mamy oczywisty, jednak jeśli chcemy drukować grafiki czy też szczegółowe rysunki, wydruk laserowy będzie dużo gorszej jakości, ponieważ drukarki laserowe mają ograniczoną rozdzielczość. Z wydrukiem kolorowym w drukarce laserowej też nie do końca jest tak kolorowo. Potrzebujemy 4 kolorów, aby uzyskać wydruk - niebieski (C), czerwony (M), żółty (Y) i czarny (K), które razem tworzą wydruki w systemie CMYK. Pomnóżmy więc 4 razy 8 groszy, to uzyskamy 32 gr kosztów wydruku kolorowego, co niby powinno nas ucieszyć. Jeśli jednak przyjrzymy się lepiej cenom tonerów do drukarki laserowej to będziemy zaskoczeni, ponieważ zakup tonerów w systemie CMYK to około 800 zł, natomiast do drukarki atramentowej jest to cena około 200 zł.

Również sam zakup drukarki laserowej jest sporym wydatkiem, ceny są dużo większe od cen drukarek atramentowych. Sama drukarka jest sporych rozmiarów i potrzebuje odpowiednich rozmiarów miejsca. Jednak drukarka laserowa ma sporo zalet, dzięki którym chętnie jest kupowana i użytkowana niemal na całym świecie. Jeśli zależy nam na szybkim wydruku, to jest ona niezastąpiona, jeśli chcemy mieć drukarkę z zapewnieniem o długiej żywotności, to także jest odpowiedni typ,a ponadto koszty wydruku mono kolorowego są naprawdę zachęcające.