Powszechnie wiadomo, że szczęśliwy pracownik to bardziej wydajny pracownik. Z punktu widzenia pracodawcy niesie to ze sobą wiele korzyści, w tym możliwość zwiększenia sprzedaży i zysków. Z punktu widzenia pracownika oznacza to większe zadowolenie z pracy, większą motywację, lepszy stan umysłu, jeśli chodzi o cokolwiek związanego z pracą, oraz ogólnie większe szczęście.
Szczęśliwe zatrudnienie naprawdę nie ma dla nikogo żadnych minusów!
Jak zatem stworzyć poczucie radości i motywacji w pracy? Istnieje wiele powiązań pomiędzy fizycznym środowiskiem pracy a wydajnością pracy. Oczywiście, wydajność pracy jest związana z poczuciem, że jest się docenianym w pracy, że ma się możliwości rozwoju, że jest się słuchanym, że ma się szeroki zakres zadań do wykonania i w zasadzie czuje się wsparcie w wykonywanej pracy. Niemniej jednak odpowiednie i komfortowe fizyczne środowisko pracy jest również kluczem do wydajności i satysfakcji w pracy, co z kolei prowadzi do większych zysków dla szefa!
Popularne badanie na ten temat, nazwane Gensler Workplace Index, uwypukliło tę kwestię chyba bardziej niż jakiekolwiek inne. W badaniu zidentyfikowano konkretne obszary, które powinno posiadać każde miejsce pracy, aby pracownicy czuli się wspierani, motywowani i w zasadzie szczęśliwsi. Były to następujące obszary:
- Obszary, na których można się skupić
- Miejsca do współpracy
- Miejsca do nauki
- Miejsca spotkań towarzyskich
Uznano, że jeśli miejsce pracy będzie posiadało wszystkie te obszary, będzie to idealne środowisko fizyczne, w którym pracownicy będą osiągać lepsze wyniki w pracy.
Jak zatem pracownicy mogą stworzyć taką przestrzeń? Pod wieloma względami chodzi o aranżację wnętrz biurowych i nieszablonowe myślenie. Istnieje wiele środków, które pozwalają stworzyć idealną przestrzeń, a także wiele opcji mebli biurowych w Londynie, które pozwolą uwzględnić w każdym miejscu pracy różne sekcje wspomniane powyżej.
Przeanalizujmy, w jaki sposób każda z tych części wiąże się z wydajnością miejsca pracy i jak można je stworzyć.
Obszary, na których należy się skupić
Niektóre zadania wymagają większej ilości cichej koncentracji niż inne. Oznacza to, że pracownicy potrzebują miejsca, które nie będzie im przeszkadzać, gdzie będą mogli się skoncentrować bez dodatkowego hałasu i gdzie będą mogli naprawdę usiąść i wykonać swoją pracę. W zwykłym biurze zawsze występuje hałas w tle, niezależnie od tego, czy podejmowane są świadome wysiłki, aby utrzymać go na niższym poziomie, czy nie. Ten szum w tle może być wystarczający, aby zniechęcić kogoś, kto próbuje zająć się szczegółowym zadaniem, takim jak korekta tekstu czy coś liczbowego.
Jak zatem stworzyć przestrzeń, w której można się całkowicie skupić? Idealnie nadają się do tego strefy ciszy. Jest to wydzielona z głównego biura przestrzeń, w której pracownicy mogą pracować nad tego typu zadaniami. Mogą tam być zainstalowane boksy, ekrany, a może nawet izolacja akustyczna od reszty miejsca pracy, ale jest to miejsce, w którym zawsze panuje cisza i hałas jest nieobecny. Upewnij się, że meble biurowe są wygodne, pomyśl więc o sofach i fotelach z siatki, aby stworzyć poczucie pełnej koncentracji.
Taka przestrzeń obniży poziom stresu wśród pracowników, ponieważ nie będą się oni czuli pod presją i zdenerwowani, gdy nie będą mogli skoncentrować się na zadaniu. Dzięki temu zadanie zostanie wykonane na wyższym poziomie.
Obszary, w których można współpracować
Z drugiej strony, niektóre zadania wymagają współpracy i dyskusji. Jeśli będą one prowadzone w zwykłej przestrzeni biurowej, spowodują większy hałas dla tych pracowników, którzy nie biorą udziału w dyskusji, lub dla tych, którzy próbują się skupić. W tym miejscu z pomocą przychodzi podział biura na strefy. Strefa współpracy jest idealna do tego typu pracy, więc może to być oddzielny pokój ze stołami biurowymi do burzy mózgów i dużymi oknami skrzydłowymi, które wpuszczają dużo naturalnego światła, lub może to być część biura o otwartym planie, która znajduje się z tyłu pomieszczenia, z dala od cichszych obszarów.
Możliwość współpracy i omawiania pracy gwarantuje, że pomysły są dzielone, a praca wykonywana jest na najwyższym możliwym poziomie.
Obszary do nauki
Jednym z największych zmartwień każdego pracownika jest brak możliwości rozwoju. Poczucie, że utknęło się w pracy, nie jest czymś, co nikogo nie motywuje, dlatego posiadanie przestrzeni, w której pracownicy mogą się uczyć, dowiadywać o nowych możliwościach i zdobywać nową wiedzę w swojej branży, jest istotnym elementem zwiększania wydajności pracy. Można to włączyć do fizycznego środowiska pracy, tworząc strefę nauki.
Może to być oddzielne pomieszczenie, biblioteka lub część biura, w której regularnie umieszcza się aktualne wiadomości i informacje branżowe. Na ścianach można umieścić duże tablice z tymi informacjami lub zorganizować pakiet edukacyjny z biurkami, komputerami i dostępem do Internetu.
Miejsca spotkań towarzyskich
Wreszcie, bardzo ważne jest miejsce, w którym pracownicy mogą się integrować i odpoczywać od pracy. Zapewnia to regularne przerwy w pracy, umożliwia naładowanie umysłu i, jak na ironię, może być także miejscem współpracy, ponieważ podczas przerw pomysły są wymieniane! Ważne jest, aby pracownicy mogli się zrelaksować podczas przerwy na lunch, a wygodne miejsce, w którym będą mogli się zrelaksować, na pewno to zapewni. A może by tak zainstalować pokój gier, aby dać im chwilę wytchnienia? Dobrej jakości kawiarnia, w której można napić się porannej kawy? Chodzi o to, aby pracownicy mogli odświeżyć swoje umysły i ciała oraz utrzymać motywację na wysokim poziomie.
Związek pomiędzy fizycznym środowiskiem pracy a wydajnością jest bardzo realny, a mądre planowanie przestrzeni biurowej może przynieść te pozytywne rezultaty. Szczęśliwy pracownik to pracownik osiągający lepsze wyniki i prawdopodobnie będzie to osoba, która będzie chciała pracować dla Ciebie, która chce, abyś osiągnął sukces, ponieważ ten sukces przeniesie się również na nich.
Upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest miejscem, do którego Twoi pracownicy chcą chodzić każdego dnia, a nie miejscem, w którym nie mają wyboru.